Liity Jalkapallon Pelaajayhdistyksen jäseneksi! Rekisteröidy jäseneksi tästä.
17.12.2025

Haaga-Helian Jalkapalloilijan opintopolun haku on nyt käynnissä!

Haaga-Helian Jalkapalloilijan opintopolku tarjoaa joustavan mahdollisuuden suorittaa korkeakouluopintoja peliuran rinnalla. Mukaan voi tulla myös urheilu-uran päätyttyä.

Jalkapalloilijan opintopolku on tarkoitettu Suomessa tai ulkomailla korkeimmilla sarjatasoilla pelaaville jalkapalloilijoille, jotka ovat kiinnostuneita liiketaloudellisen osaamisensa kehittämisestä. Opintopolun ydin muodostuu työelämään linkittyvästä opiskelusta, ohjauksesta ja mentoroinnista. Suoritettavien opintojen määrä räätälöidään oman tilanteesi mukaan. Opintopolulla tarjotaan pääasiassa verkko-opintoja.

- Opiskelu tuo hyvää tasapainoa. On hyvä saada välillä ajatukset irti jalkapallosta. Urheilijoiden on hyvä tehdä muutakin ja saada erilaisia virikkeitä. Pysyy mieli virkeänä ja pääsee haastamaan itseään myös näin kentän ulkopuolella, Rasmus Karjalainen kertoo.

- Sitä ei ikinä tiedä milloin se oma jalkapalloura loppuu, joten on hyvä olla olemassa varasuunnitelma. Tavoitteena on, että kun jalkapallon lopetan, niin minulla on tutkinto valmiina, sanoo opinnoista puolestaan Matias Ojala.

- En usko, että opintoihin lähtiessä tarvitsee olla tarkkaa suunnitelmaa tulevaisuudesta. Itselläni ei ainakaan ole, eikä sellaista ole edellytetty. Tutustun laajaan kurssivalikoimaan ja suoritan kursseja sieltä täältä. Luotan siihen, että opintojen edetessä ammatilliset kiinnostuksen kohteet, konkreettiset suunnitelmat ja peliuran jälkeisen elämän askelkuviot alkavat kyllä selkiytyä, Timo Stavitski rohkaisee kaikkia pelaajia hakemaan. 

- Opiskelusta saa hyvän tuen ja pohjan tulevaan. Futista ei voi kuitenkaan koko ikäänsä pelata ammatikseen. Samalla opinnot tuovat hyvää järjestelmällisyyttä arkeen, mainitsee Juho Kilo.

Lue lisää Jalkapalloilijan opintopolusta: https://www.haaga-helia.fi/fi/jalkapalloilijan-opintopolku

Hae mukaan tammikuussa alkavaan koulutukseen 6.1.2026 mennessä: linkki ilmoittautumiseen

 

Lue lisää opiskelukokemuksista Jalkapalloilijan opintopolulla:

Ruotsin mestari Timo Stavitski opiskelee Haaga-Heliassa
Matias Ojala: Hyvä olla olemassa varasuunnitelma
Ammattilaisena Saksassa: Juho Kilo pelaa ja opiskelee
Leo Väisänen: "Opiskelu on ollut täydellinen lisä arkeen"
Rasmus Karjalainen: ”Opiskelu tuo hyvää tasapainoa”
Samu Alanko: "Tärkeää aloittaa hyvissä ajoin miettimään uran jälkeistä elämää"

Henri Toivomäki: Futiskentältä opiskelijaksi